Miasto i Gmina Kargowa   Rejestracja Zaloguj się    Dodaj wpis
Ciekawostki z historii kościoła w Kargowej i okolicy.
Dodał: sferix 2010-09-24 22:28


Chciałbym w tym miejscu przedstawić nieznane większości z nas fakty historyczne umieszczone na stronie parafii rzymsko-katolickiej w Kopanicy, a dotyczące Kargowej i okolicy.

21 sierpnia 1408 r.

Biskup poznański Wojciech Jastrzębiec w Podrzewiu gm. Duszniki, na polecenie króla Władysława Jagiełły do którego należała Kopanica i okoliczne miejscowości, konsekrował (poświęcił) i erygował (założył) nową parafię "ad conservationem finum regni Poloniae et dioecesis nostrae" (dla zachowania granic Królestwa Polskiego i diecezji) - parafia Kopanica była wówczas nadgraniczną Królestwa Polskiego. Do nowej parafii włączono miasto Kopanicę z wsiami: Wielką Wsią i Małą Wsią, Jaromierzem, Wąchabnem oraz Kargowę z Chwalimiem (obecnie parafia Kargowa).


Jako uposażenie otrzymała plebania 2 łany roli (ok.30 ha), plac pod dom plebana z ogrodem i łąką, gać(groblę) na Obrze, zagrodę dla rybaka z prawem rybołówstwa, kopę (60 szt.) drzew na barcie (ule) leśne, dziesięciny(podatek płacony kiedyś na rzecz kościoła w wysokości ok. 1/10 plonów), z folwarków parafii w Jaromierzu i Wielkiej Wsi, meszne – podatek płacony zbożem i daninę z młyna na Obrze. Wcześniej Kopanica i okolice należały do parafii w Niałku.

1408. die 21. mensis Augusti, in Podrzewie. Albertus episcopus Posnaniensis ecclesiam parochialem in villa Kopanica erigit et dotat.


R. Albertus episcopus Posnaniensis a. 1408 die 21. Augusti in Podrzewe, pisze do rządcy kościoła parafialnego wsi Siedlec, iż zważywszy, że wsie Kopanica, Kargowa i Chwalim,


  • leżące na pograniczu dyecezyi, odłączone są rzeką Obrą i niebezpieczną przez nią przeprawą, a wieś Jaromirz,
  • poprzednim przyległa, gęstemi lasami od wsi swej parafialnej Niałek
  • i blisko o 11/2 mili odległa, co wiernym i proboszczowi nader utrudnia służbę bożą, postanawia w Kopanicy wznieść kościół parafialny, aby powyższym niedogodnościom zapobiedz i granice swej dyecezyi w całości zachować.

W tym celu nadaje dwa łany na uposażenie probostwa i plac wraz z ogrodem i łąką za plebanią, gać na rzece Obrze i rybaka z wolnym ogrodem z prawem łowienia ryb na wodach do Kopanicy należących, a na młynie cotydzień jeden wiertel (quartale) mąki żytniej i kopę drzew na barcie w lasach tamecznych. Na wsiach zaś Jaromirz, Kargowa, Chwalim i Manchowno dziesięciny folwarczne. Mieszkańcy tych wsi do nowej parafii wcieleni zostają, gdzie mają przyjmować sakramenta i inne parafialne obrzędy. Proboszczem mianuje biskup księdza Jana, dotychczasowego proboszcza w Komorowie, za zezwoleniem króla, który również na fundacyę tej nowej parafii dał swe przyzwolenie. Poleca zatem biskup wspomnianemu proboszczowi z Siedlca, aby proboszcza z Niałka o tem rozporządzeniu zawiadomił a ks. Jana na nowe probostwo wprowadził. Powyższy akt zatwierdził król Kazimirz Jagielończyk, Piotrcoviae in eonventione generali, feria III proxima ante festum bb. Simonis et Iudae apostolorum a. 1463.


Archivum consistorii episcopalis Posnaniensis, acta de anno 1598 - 1600.


  • Siedlec, Kargowa, Kopanica i Chwalim wsie w powiecie babimojskim.
  • Jaromirz, wieś nad Obrą w pow. babimojskim położona.
  • Niałek, wieś również w tym powiecie.

(powiat babimojski obejmował w XIX i na pocz. XX obecny pow. wolsztyński wraz z Babimostem i Kargową - dopisał Dariusz Poszwiński)


1462 r.

– w Kargowie powstaje kościół pomocniczy kopanickiej parafii.

1903 r.

– w Kargowie wybudowano kościół pomocniczy, będący w chwili obecnej kościołem parafialnym,

1 maja 1923 r.

– po zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim nowa granica Polski podzieliła Kopanicką parafie pozostawiając po stronie niemieckiej granicy Kargowę i Chwalim gdzie powstała nowa parafia.

28 stycznia 1930 r.

– staraniem proboszcza Franciszka Nowaka odsłonięto w kościele tablicę upamiętniającą żołnierzy kapitana Więckowskiego poległegłych w Kargowie w 1793 r. (należącej wówczas do kopanickiej parafii) w czasie stawiania oporu pruskim wojskom zajmującym Wielkopolskę.

(na podstawie opracowania Dariusza Poszwińskiego)

Dodaj do:  Wykop.plWykop FacebookFacebook BlipBlip FlakerFlaker Śledzik
   Odsłon: 1 916
Oceń: 0.0 (0 głosów)
Tagi: historia   kargowej  


KOMENTARZE (0) dodaj komentarz
PRZEGLĄDAJ
Najnowsze
Najpopularniejsze
Najwyżej oceniane
Najczęściej komentowane

KATEGORIA
Wszystkie

PODOBNE WPISY  
Dodał: sferix 2011-03-14 23:01
O kargowskiej gminie żydowskiej.
O kargowskich Żydach.

Dodał: sferix 2011-02-09 21:31
O Kargowej w kościelnych archiwach.
Zapiski kronikalne na temat Kargowej.

Dodał: sferix 2010-08-01 23:17
O kargowskim pałacu.
Krótka historia pałacu w Kargowej.

Dodał: sferix 2010-07-03 19:30
Cmentarz żydowski w Kargowej.
O dawnym cmentarzu żydowskim.

Dodał: sferix 2010-06-03 22:37
Historia kpt. Więckowskiego pisana od nowa?
Ciekawe losy kpt. Więckowskiego, który wcale nie zginął w potyczce kargowskiej.

Copyright © 2010 Portal Społecznościowy "Miasto i Gmina Kargowa". Przy wykorzystywaniu materiałów wymagane jest podanie źródła.

Projekt www, grafika, serwer, domena, aktualizacje i reklama: DUBIEL Consulting